Pozycjonowanie stron Strony internetowe Sklepy internetowe Studio graficzne Realizacje Klienci Blog Darmowa wycena Kontakt

Automatyzacja sklepu internetowego, czyli co zrobić, aby zarobić i się nie narobić?

Kategoria: Sklepy internetowe


Automatyzacja sklepu internetowego, czyli co zrobić, aby zarobić i się nie narobić?

 

Rynek e-commerce z roku na rok staje się coraz większy. Pojawiają się kolejne sklepy internetowe, które uzupełniają działalność stacjonarnych punktów lub całkowicie przenoszą biznes do sieci. Jak ułatwić prowadzenie takiej działalności? Automatyzacja sklepu internetowego jest najlepszą odpowiedzią na to pytanie. O tym, do czego ją wykorzystać, dowiesz się w tym artykule! Zaczynamy!

Biznes prowadzony w sieci na początku może być „czarną magią”. Tworzenie sklepu internetowego, jego reklamowanie, a także obsługa, wydaje się dość trudna. W rzeczywistości wiele tych procesów nie wygląda tak groźnie, jak brzmi. Zbudowanie sklepu internetowego można powierzyć specjalistom, którzy przygotują projekt zgodny z najnowszymi trendami i wymaganiami. Podobnie z reklamą w sieci, czyli pozycjonowaniem, promocją poprzez Google Ads, czy też platformy społecznościowe. Z wymienionej na początku krótkiej listy pozostaje nam jeszcze obsługa. W tym przypadku również nie trzeba się wszystkim zajmować samodzielnie. Po to właśnie powstała automatyzacja sklepu internetowego. Czym ona jest? Dlaczego warto z niej skorzystać? Przekonajmy się!

Co to jest automatyzacja?

W ciągu ostatnich lat automatyzacja stała się popularna w wielu obszarach. Dotyczy ona samoczynnie wykonywanych procesów, które dotychczas wymagały interwencji człowieka. Dzięki temu nie trzeba angażować dodatkowych pokładów osobowych w wykonanie jakiejś akcji. Dzieje się ona automatycznie, bez ingerencji np. pracowników. Pozwala to na znaczne przyspieszenie wielu działań. Jest to również sposób na ograniczenie zatrudnienia, bądź delegowanie do innych zadań, gdzie czynnik ludzki jest niezbędny.

Jak wygląda automatyzacja sklepu internetowego?

Omawiany wyżej proces automatyzacji szturmem podbił również sklepy internetowe. Nic w tym dziwnego. Popularność platform, gdzie można dokonywać zakupów, jest coraz większa. Klienci cenią sobie możliwość zamawiania produktów z poziomu różnych urządzeń i o każdej porze. Na drugi plan schodzi faktyczne wejście w posiadanie kupionego przedmiotu, który jest dostarczany kurierem lub do boxu z przesyłkami. Kupowanie przez sieć jest synonimem wygody klienta. To z kolei wpływa na zwiększenie ilości zamówień, a więc konieczność ich szybkiej obsługi. Jak więc prezentuje się automatyzacja sklepu internetowego?

Automatyczne wystawianie faktur i paragonów

Automatyzacja sklepu internetowego sprawia, że wystawianie faktur oraz paragonów za zamówienie staje się o wiele łatwiejsze. Nie trzeba do tego angażować działu księgowości. Faktura pro-forma po dokonaniu przez klienta zakupu, jest generowana automatycznie. Co więcej, jest ona przesyłana mailem do nabywcy. Po zakończeniu realizowania zamówienia, wystawiana jest ostateczna faktura - również bez udziału człowieka. Klient otrzymuje taki dokument mailem w postaci załącznika lub linka do pobrania go na swój dysk. Komplet faktur trafia również do działu księgowości, który może je rozliczyć. Podobnie z paragonem, który jest tworzony automatycznie i drukowany. Podczas pakowania przesyłki, dołącza się go do zakupionego towaru.

Przygotowanie wysyłki i automatyczne generowanie listów przewozowych

Wraz z nowym zamówieniem i przejściem na zasadniczy etap jego realizacji, czyli wysyłkę, generowany jest automatycznie list przewozowy. To spore ułatwienie, które dotychczas wymagało wprowadzania odpowiednich danych od operatora przesyłek. Automatyzacja pozwala na pobranie adresu odbiorcy oraz nadawcy i przesłanie go do systemu firmy kurierskiej. W odpowiedzi sprzedawca otrzymuje numer listu przewozowego oraz etykietę do wydrukowania. To usprawnienie wysyłek zamówionych produktów doceniają również klienci. Otrzymują oni informację o numerze przesyłki, dzięki czemu mogą stale monitorować jej lokalizację.

Aktualizowanie stanów magazynowych

Wykorzystywane do automatyzacji sklepów internetowych narzędzia, pozwalają na ich integrację z platformami magazynowymi. Dzięki temu na karcie produktu widnieje informacja o jego dostępności. Wraz z pojawianiem się nowych zamówień na określony towar, zmienia się również jego liczba w magazynie. Pozwala to na łatwiejsze kontrolowanie ilości dostępnych produktów w obydwu miejscach. Jest to także sposób na eliminowanie sprzedawania towarów, które są niedostępne.

Informowanie klientów o statusie zamówienia

Niepodważalną zaletą automatyzacji jest możliwość ciągłego kontrolowania przez klientów tego, co się dzieje z zakupionym przez nich towarem. Platformy wykorzystywane w tym celu, pozwalają na bieżące podglądanie statusu zamówienia poprzez stronę internetową. Dodatkowo wysyłają do klientów powiadomienia mailowe o każdej zmianie w trakcie procesu realizacji. Dzięki takim informacjom, nabywcy nie muszą wysyłać maili do sprzedawcy lub kontaktować telefonicznie, aby dowiedzieć się, kiedy otrzymają towar lub co się z nim aktualnie dzieje.

Automatyzacja płatności

Ogromnym ułatwieniem dla obydwu stron, czyli sprzedawcy i klienta, jest automatyzacja procesu płatności. W dzisiejszych czasach nabywcy cenią sobie możliwość szybkiej i wygodnej zapłaty za zakupione przedmioty. Rzadko kto chce się bawić w robienie przelewów, czyli wpisywanie lub kopiowanie numeru konta, adresu, wprowadzania określonego tytułu oraz kwoty. Takie postępowanie wydłuża zaksięgowanie wpłaty i wysyłkę towaru. Zarówno konsumenci, jak i sprzedawcy, wychodzą z założenia, że w tym aspekcie trzeba stawiać na nowoczesność. Płatność poprzez BLIK, Apple Pay, Google Pay, szybkie przelewy to dziś najpopularniejsze sposoby zapłaty za zakupy. Przyspiesza to dalsze postępowanie z zamówieniem i jego realizację. Sprzedawca nie musi czekać kilku dni na pieniądze za towar. Zdejmowany jest z niego obowiązek ciągłego sprawdzania przychodzących przelewów i przypisywania ich do konkretnego zamówienia. Dzięki automatyzacji w przeciągu kilku chwil otrzymuje informację, że płatność została dokonana i wiadomo jest za jaki towar. W efekcie klient szybciej otrzymuje zamówiony produkt.

Co daje automatyzacja sklepu internetowego?

Większość procesów, jakie zachodzą podczas zamówienia produktu w sklepie internetowym, do momentu jego wysyłki, da się zautomatyzować. W ten sposób oszczędza się czas, który można poświęcić na inne działania. Korzystanie z platform wspomagających obsługę zamówień pozwala na realizowanie znacznie większej ich liczby. Paczki trafiają do klientów szybciej, co wpływa na pozytywne opinie oraz polecanie sklepu innym osobom.

Podsumowanie

Działanie w branży e-commerce to ciągłe prześciganie się z konkurencją na lepsze oferty oraz obsługę klientów. Realizacja zamówień staje się łatwiejsza i szybsza, dzięki wykorzystaniu automatyzacji sklepu internetowego. Pozwala to na ograniczenie czasu poświęcanego na te działania, a dodatkowo wpływa na zwiększenie efektywności. W ten sposób można budować lepszy wizerunek swojego sklepu internetowego oraz zwiększać zyski.

 

Twój sklep internetowy nie korzysta z automatyzacji? Pomożemy Ci w tym!

 


Tagi: Rozwój firmy