Pozycjonowanie stron Strony internetowe Sklepy internetowe Studio graficzne Realizacje Klienci Blog Darmowa wycena Kontakt

Blog firmowy - dlaczego warto prowadzić i jakie są korzyści

Kategoria: Marketing


Blog firmowy - dlaczego warto prowadzić i jakie są korzyści

 

Czy warto prowadzić bloga firmowego? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli firm. Przecież mamy stronę internetową - często odpowiadają. Bardzo dobrze, strona to podstawa. Jednak ona nie realizuje wszystkich celów marketingowych, jakie można osiągnąć przy pomocy bloga. Jakie są korzyści z prowadzenia bloga firmowego? Już tłumaczymy. 

 

Niekiedy właściciele firm, słysząc pojęcie blog firmowy, uciekają od tematu lub zasłaniają się twierdzeniem, że jest im niepotrzebny. Uważają, że strona internetowa wystarczy. To błędne przekonanie. Blog firmowy jest jej uzupełnieniem, a czasami pełni od niej większą rolę. To miejsce nie jest zarezerwowane tylko dla influencerów. Dobrze prowadzony blog firmowy potrafi przynieść jej wiele korzyści, które omówimy pokrótce w dalszej części wpisu. 

Blog firmowy - czy warto?

Blogosfera nie lubi próżni. Stąd mnóstwo contentu dostarczanego przez influencerów. Jednak to miejsce zarezerwowane również dla firm. Blogi firmowe są bowiem jedną z podstaw strategii inbound marketingu. Zgodnie z nią, użytkownicy, poszukując rozwiązań lub informacji, sami znajdują wartościową treść. Przy okazji zapoznają się z produktem lub marką. Rolą firmy w tym działaniu jest zapewnianie odpowiedniej treści i jej rozpowszechnienie we właściwych miejscach. 

Mało przekonujące? Posłużmy się zatem danymi. Hubspot wskazuje, że firmy prowadzące blogi zdobywają o 67% więcej potencjalnych klientów od firm, które nie mają bloga bądź go posiadają, ale stanowi on pustą zakładkę (źródło). Tym samym firmy prowadzące blogi odnotowują o 55% więcej wejść na swoje strony, niż te, które nie blogują (źródło). Idąc dalej tym tropem, 70% osób woli dowiedzieć się o firmie z publikowanych treści, a nie z reklam (źródło). Ponadto w 2018 roku połowa z 200 najbardziej popularnych firm według Fortune 500 posiadało swoje blogi (źródło). 

Biorąc pod uwagę powyższe statystyki, można śmiało stwierdzić, że warto prowadzić bloga. Jednak to nie jedyne zalety, jakie ma firmowy blog. 

Jakie są korzyści z prowadzenia bloga firmowego?

Prowadzenie bloga firmowego jest przedsięwzięciem, które ma wiele zalet. Przynosi marce wiele korzyści. Mamy tu na myśli efekty w postaci m.in. zwiększania ilości potencjalnych klientów, budowania wizerunku marki, czy też osiągania lepszych pozycji w wyszukiwarce. 

Budowanie świadomości marki i produktów

Pierwszą korzyścią z prowadzenia bloga firmowego jest budowanie świadomości marki i produktów. Oprócz strony internetowej to właśnie za pośrednictwem bloga klienci dowiadują się, że taka firma istnieje oraz oferuje konkretne produkty i usługi. Przy pomocy treści na blogu, marka może w szczegółowy sposób zaprezentować swój produkt. 

Budowanie relacji z klientami

Komunikacja za pośrednictwem bloga firmowego wspomaga budowanie relacji z klientami. Dzięki wartościowym tekstom klienci uzyskują informacje nie tylko o produkcie, ale też marce, która za nim stoi. W ten sposób poznają firmę, jej zwyczaje, zasady funkcjonowania. Jednocześnie, poprzez komentarze na blogu, przekazują swoje spostrzeżenia i oczekiwania, a firma służy pomocą. Tym samym nawiązywane są relacje między firmą a konsumentem, co wpływa na wsparcie sprzedaży. Potencjalny klient, podejmując decyzję zakupową, prędzej skusi się na produkt firmy, którą zna, a nie tej, o której słyszał, ale nie ma z nią żadnych relacji. Z drugiej strony, komunikacja marki z klientem może przyczynić się do udoskonalenia oferowanego przez firmę produktu. 

Budowanie wizerunku eksperta

Publikowane wpisy na blogu firmowym są szansą do budowania wizerunku firmy jako eksperta. Dzielenie się wiedzą, jest zawsze dobrze odbierane przez konsumentów. Przekazując na blogu fachową wiedzę związaną z branżą, w której funkcjonuje marka, ukazuje siebie jako specjalistę w tej dziedzinie. 

W postach na blogu marka może prezentować proces realizacji przez siebie zleceń. Szczegółowy opis takich działań pomaga w postrzeganiu firmy jako profesjonalnej. To także wpływa na decyzje zakupowe konsumentów. Wszak klient zdecyduje się na produkt od firmy, która potrafi doradzić właściwy jego wariant. 

Pozytywny wpływ na SEO

Zaletą bloga firmowego jest pozytywy wpływ na SEO. DemandMetric podaje, że blogi mogą spowodować wzrost zaindeksowanych stron o 434%, a linków o 97%. Google lubi treści, które są atrakcyjne i inspirujące dla czytelników. Są one jednym z elementów, które mogą poprawić pozycję firmy w wyszukiwarce. Warto przy tym pamiętać o aktualizowaniu treści po jakimś czasie. 

Jednocześnie prowadzenie bloga firmowego pomaga w tworzeniu długiego ogona fraz kluczowych. Użytkownicy będą mogli trafić na stronę internetową i bloga firmy po wpisaniu dłuższych zapytań, a nie samych haseł. Przykład może stanowić “najlepsze ogrodzenie panelowe dla domu”, zamiast “ogrodzenie panelowe”. 

Zwiększenie ruchu na stronie i pozyskiwanie linków

Efektem prowadzenia bloga jest również zwiększenie ruchu na stronie. Wartościowe treści na blogu, które pomagają użytkownikom rozwiązywać ich problemy, są chętnie wyszukiwane. Aktualizacje treści oraz publikowanie nowych sprawia, że blog pozyskuje nowych czytelników, a także powracających. 

Teksty, które pomogły użytkownikom w uzyskaniu odpowiedzi na nurtujące ich pytania, bądź w rozwiązaniu problemów, są też chętnie przez nich udostępniane dalej. Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, a także prywatne blogi użytkowników stają się wtedy dodatkowymi źródłami linków do bloga. To także pozytywnie wpływa na pozycjonowanie marki w wyszukiwarce. 

Gotowe treści do Social Media

Inspirujące i wartościowe treści z firmowego bloga stanowią gotowe treści do mediów społecznościowych. Udostępnianie ich na Facebooku, czy Twitterze stanowi dopełnienie innych postów. Jednocześnie pomaga zbudować zaangażowanie użytkowników tych portali wokół poruszanego na blogu problemu. Warto też pamiętać o udostępnianiu treści na LinkedIn, co wpływa na budowanie wizerunku marki jako eksperta w danej dziedzinie. 

Czy prowadzenie bloga firmowego ma wady?

Wymieniliśmy szereg zalet prowadzenia bloga firmowego. Nie możemy jednak pominąć wad tego przedsięwzięcia. Główną jest inwestycja czasu i pieniędzy. Nie da się zbudować bloga firmowego i treści w ciągu kilku chwil, na już, na teraz. Potrzebny jest do tego czas, zarówno do stworzenia treści, jak i pierwszych efektów z ich publikacji. Na początku nie często widać na horyzoncie korzyści. Prowadzenie bloga firmowego wymaga zatem cierpliwości i konsekwencji. Wtedy szanse na osiągnięcie sukcesu są znacznie większe. 

Za wartościowymi i inspirującymi treściami na blogu firmowym stoją ludzie. Nie można o tym zapominać. Jeśli w strukturze firmy nie znajdują się osoby, które potrafią i chcą tworzyć wpisy na bloga, konieczne będzie skorzystanie z agencji interaktywnej lub freelancera. To oczywiście wiąże się z kosztami, które raczej nie zwrócą się w przeciągu pierwszych miesięcy funkcjonowania bloga. 

Podsumowanie - Czy warto prowadzić blog firmowy?

Czy biorąc pod uwagę korzyści oraz wady prowadzenia bloga firmowego, warto to robić? Zdecydowanie tak. W tym przypadku zalety całkowicie przysłaniają wady. 

Blog stanowi doskonałe narzędzie marketingowe. Dzięki temu wspomaga się działania promocyjne marki oraz produktów. Warto również zwrócić uwagę, że blog jest największą powierzchnią reklamową, którą może wykorzystać firma całkowicie za darmo.
 
Prowadzenie bloga firmowego przynosi długoterminowe korzyści. Buduje wizerunek firmy jako eksperta w danej dziedzinie. Pomaga w nawiązaniu relacji między marką a klientem. Opublikowane teksty żyją długo w wyszukiwarce i będą sprowadzać użytkowników na bloga nie tylko zaraz po publikacji, ale też długo po niej. Dobrze prowadzony blog firmowy pozwala wyróżnić firmę na tle konkurencji. W efekcie blog firmowy zwiększa sprzedaż produktów oraz usług oferowanych przez markę. 

 

 


Tagi: Marketing Reklama Rozwój firmy SEO