Pozycjonowanie stron Strony internetowe Sklepy internetowe Studio graficzne Realizacje Klienci Blog Darmowa wycena Kontakt

Co to jest certyfikat SSL? Sprawdź, dlaczego Twoja strona powinna go mieć

Kategoria: Strony internetowe


Co to jest certyfikat SSL? Sprawdź, dlaczego Twoja strona powinna go mieć

 

Z każdym dniem możemy obserwować, jak rośnie świadomość użytkowników internetu na temat bezpieczeństwa. Dlatego też coraz więcej osób sprawdza, czy strona, którą odwiedza, ma certyfikat SSL. To niezwykle proste w instalacji narzędzie zapewnia ochronę danych, a zarazem buduje wiarygodność strony internetowej. 
 

  • certyfikat SSL to narzędzie szyfrujące połączenie między stroną internetową a użytkownikiem

  • większość witryn internetowych potrzebuje certyfikatu SSL

  • użytkownicy mogą w prosty sposób sprawdzić, czy strona korzysta z SSL

  • certyfikat szyfruje połączenie, chroni przed phishingiem, buduje wiarygodność, a także wpływa na pozycjonowanie strony w wyszukiwarce Google

  • dostępne są płatne certyfikaty różnego rodzaju: DV (Domain Validation), OV (Organization Validation), EV (Extended Validation)

  • właściciele stron mogą skorzystać z darmowego certyfikatu SSL Let’s Encrypt

 

Bezpieczeństwo w internecie to temat, który powinien być poruszany dość często. Co prawda, świadomość użytkowników w tym zakresie wzrasta, ale nadal w dość wolnym tempie. Obserwujemy to po obydwu stronach sieci, czyli firm prowadzących strony i sklepy internetowe oraz ich odbiorców. Z tego też względu do każdej z tych grup kierujemy niniejszy wpis. Omówimy w nim temat związany z bezpieczeństwem w sieci. Konkretnie, co to jest certyfikat SSL, jakie są jego rodzaje, kto go potrzebuje oraz jak użytkownicy mogą sprawdzać, czy strona przez nich odwiedzana posiada takie rozwiązanie. Wszyscy bowiem chcemy, aby codzienne korzystanie z witryn nie narażało nas na ewentualne szkody w postaci wycieku danych osobowych, czy też phishing. Chcemy być świadomymi i bezpiecznymi użytkownikami internetu. 

Co to jest certyfikat SSL?

Coraz częściej spotykamy się z komunikatami, np. bankowymi, aby sprawdzać, czy witryna, którą odwiedzamy, jest bezpieczna. Certyfikat SSL to narzędzie, które zapewnia szyfrowanie informacji wymienianych między serwerem, gdzie znajduje się strona internetowa oraz komputerem użytkownika, który ją odwiedza. Gwarantuje bezpieczeństwo witryn oraz przekazywanych danych takich jak: adres e-mail, adres zamieszkania, imię i nazwisko, a nawet dane karty płatniczej. Protokół SSL, czyli Secure Socket Layer, nie jest niczym nowym w sieci. Istnieje bowiem od 1994 r. Protokół ten stworzyła firma Netscape. Niektórzy czytelnicy mogą ją kojarzyć z przeglądarki Netscape Navigator, która kiedyś była bardzo popularna. Warto podkreślić, że ze stronami korzystającymi z SSL użytkownicy łączą się poprzez protokół https, co można zobaczyć w pasku adresu w przeglądarce. On z kolei wykorzystuje jeszcze inny protokół, czyli TLS (Transport Layer Security), gwarantujący bezpieczeństwo. Decydując się na zabezpieczenie witryny, można rozważyć zakup certyfikatu SSL wildcard. Wtedy też chroniona jest zarówno główna strona, jak i subdomeny. 

Czy moja strona potrzebuje certyfikatu SSL?

Wiele osób, które ma stronę, sklep internetowy zastanawia się, czy potrzebuje certyfikatu SSL. Dotychczas panowało przekonanie, że jeśli w ramach korzystania z witryny użytkownik podaje jakiekolwiek dane, to tak - potrzebuje ona certyfikatu SSL. Sytuacja trochę się zmieniła na przestrzeni ostatnich lat. Certyfikat stał się nie tylko wymagany w wymienionych przypadkach, ale stosowany nawet na najprostszych witrynach internetowych. Chodzi bowiem o szyfrowanie wszelkich danych umożliwiających identyfikowanie użytkowników, co nakazuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Wejście w życie RODO spowodowało, że właściciele witryn coraz bardziej zaczęli się interesować instalacją certyfikatu. W związku z powyższym możemy śmiało stwierdzić, że strony potrzebują certyfikatu SSL. 

Jak sprawdzić, czy strona korzysta z certyfikatu SSL?

To, czy strona internetowa korzysta z certyfikatu SSL łatwo sprawdzić. Na początek w oczy rzuca się tzw. zielona kłódka, która umieszczona zostaje przed adresem witryny. Możemy też zauważyć, że przed nim zostaje umieszczony protokół https:// zamiast http://. Po kliknięciu we wspomnianą kłódkę pojawi nam się komunikat o bezpiecznym połączeniu ze stroną www. Przeglądarki umożliwiają nam również uzyskanie szczegółowych informacji na temat certyfikatu, a w szczególności jego wystawcy oraz daty ważności. W ostatnim czasie możemy zauważyć pewną zmianę w przeglądarkach internetowych. Większość z nich kładzie nacisk na to, aby połączenie między witryną a użytkownikiem było bezpieczne. Dlatego też o braku certyfikatu nie informują już jedynie brakiem ikony kłódki, a pełnoekranowym komunikatem o ewentualnym niebezpieczeństwie. Użytkownik może wtedy odwiedzić stronę na własne ryzyko. 

Dlaczego certyfikat SSL jest ważny?

Powiedzieliśmy sobie już, co to jest certyfikat SSL. Po przeczytaniu zaś akapitu, który znajduje się wyżej, nasunąć się może pytanie, dlaczego ten certyfikat jest taki ważny. Postaramy się to wyjaśnić. 

Szyfrowanie danych

Najważniejszy aspekt posiadania certyfikatu SSL to szyfrowanie danych. W ten sposób informacje, które użytkownik pozostawia na stronie internetowej, zmieniają swoją postać i nie sposób ich rozszyfrować. Ewentualne włamanie może doprowadzić do wyrządzenia szkód na stronie, ale nie do odszyfrowania danych użytkowników, a w przypadku platform e-commerce, czyli sklepów, mówimy wręcz o klientach, którzy się zarejestrowali i dokonują zakupów. To szczególnie wrażliwe dane, w których znajdują się imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, adresy doręczeń, maile, numery telefonów, a także dane kart płatniczych. Nikt zatem nie chciałby, aby takie informacje były łatwe do uzyskania przez niepowołane osoby. 

Wiarygodność wśród użytkowników

Obecność certyfikatu wystawionego dla strony internetowej buduje jej wiarygodność wśród użytkowników. Możemy zauważyć, że wspomniana wcześniej “zielona kłódka” poprawia odbiór strony i sugeruje, że wszystkie przekazane przez klienta dane będą bezpieczne. Skoro użytkownicy czują, że ich dane będą chronione, to chętniej zaglądają na stronę i dokonują konwersji. Podają adresy mailowe, żeby zapisać się na newsletter, rejestrują konta, aby robić zakupy, wypełniają formularze kontaktowe. Certyfikat SSL sprawia, że odbiorcy darzą zaufaniem zarówno witrynę, jak i firmę, która jest jej właścicielem. 

Wpływa na pozycjonowanie

Świadomość użytkowników na temat bezpieczeństwa w sieci budowana jest również poprzez działania wyszukiwarki. Google od pewnego czasu jako jeden ze współczynników wpływających na pozycję strony w wynikach wyszukiwania, bierze właśnie obecność certyfikatu SSL. Co za tym idzie, promowane wśród nich są te witryny, które posiadają omawiany certyfikat. Warto jednak ponownie podkreślić, iż to jeden z wielu czynników, a nie jedyny. 

Ochrona przed phishingiem

O zjawisku phishingu ostatnio jest coraz głośniej. To z uwagi na liczne wykorzystywanie tej metody do oszukiwania użytkowników internetu. Osoba chcąca wyłudzić dane osobowe tworzy stronę podobną do znanej i często odwiedzanej witryny, np. logowania do banku. Wykorzystuje do tego domenę, czyli adres internetowy, które także jest zbliżony do oryginału. Często jednak różni się brakiem lub przestawieniem litery, a także dodatkowymi znakami. Użytkownik, który odwiedzi taką stronę, ma wrażenie, że znajduje się we właściwym miejscu. Podaje swoje dane i w ten sposób traci dostęp do konta bankowego lub środki na nim ulokowane. Najczęściej takie podszywające się witryny, nie posiadają certyfikatu SSL. Dlatego też ważne, aby strony, które pozyskują jakiekolwiek dane od klientów, korzystały z tego protokołu. 

Rodzaje certyfikatów SSL

Chcąc zainstalować certyfikat SSL na naszej stronie internetowej, możemy skorzystać z kilku jego rodzajów. W sprzedaży są dostępne certyfikaty DV, OV oraz EV. Różnią się one sposobem weryfikacji właściciela strony, jak i formą prezentacji sposobu zabezpieczenia. 

Certyfikat DV

Płatnym, ale zarazem najtańszym certyfikatem jest DV (Domain Validation). To jeden z najczęściej wykorzystywanych płatnych rodzajów. Wykupując DV, sprawdza się jedynie, czy jesteśmy właścicielami domeny, która ma podlegać certyfikacji. Zapewnia on podstawowy sposób szyfrowania, ale w pełni wystarczający do funkcjonowania bezpiecznej strony internetowej. 

Certyfikat OV

Droższym rozwiązaniem jest certyfikat rodzaju OV (Organization Validation). W tym przypadku weryfikacja idzie o krok dalej. Sprawdzana jest bowiem firma, która jest właścicielem strony internetowej i stara się o wydanie dla niej certyfikatu. Dzięki temu, po wejściu w szczegóły certyfikatu, wyświetlana jest nazwa firmy. 

Certyfikat EV

Najdroższy w tym zestawieniu jest certyfikat EV (Extended Validation). Odznacza się on zarazem największym procesem weryfikacji, niż wyżej omówione. Dodatkowo sprawdza się w nim, czy firma faktycznie działa, czy jest odpowiedź po kontakcie na wskazane dane. Po przejściu tego procesu i instalacji certyfikatu, obok adresu strony i zielonej kłódki wyświetlana jest również nazwa firmy, na którą jest wystawiony EV. 

Darmowy certyfikat Let’s Encrypt

Oprócz komercyjnych rozwiązań funkcjonuje również bezpłatne. Organizacja Let’s Encrypt pozwala na generowanie darmowego certyfikatu SSL. Jest on bardzo często wykorzystywany zamiast podstawowego komercyjnego rozwiązania. To również certyfikat typu DV (Domain Validation). Podstawową jego zaletą jest niewątpliwie brak konieczności uiszczania jakichkolwiek opłat. Jest to jednak certyfikat, który ma krótką ważność. W komercyjnych rozwiązaniach otrzymujemy minimum na rok przypisany certyfikat do naszej strony. Certyfikat Let’s Encrypt wymaga ponownego wygenerowania po 90 dniach. Jednak w tym kierunku użytkownik nie musi podejmować żadnych kroków. Wszystko dzieje się automatycznie po stronie hostingu. Nie trzeba również ponownie instalować odnowionego certyfikatu. Certyfikat SSL Let’s Encrypt stał się bardzo popularny i powszechnie wykorzystywany. Zapewnia on podstawową ochronę, a przede wszystkim nie wymaga ponoszenia z tego tytułu żadnych opłat. Ponadto, rozwiązuje on problem ewentualnego zapominania o terminie ważności i wygenerowaniu nowego certyfikatu na czas, co jest częstym przypadkiem. 

Podsumowanie

Jak wynika z powyższego artykułu, certyfikat SSL jest bardzo ważnym elementem stron internetowych. Zapewnia on szyfrowanie połączenia między serwerem a użytkownikiem, w ten sposób zabezpieczając podawane przez klienta dane. Obecność certyfikatu SSL jest również jednym z wielu czynników wpływających na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania Google. Właściciele stron mogą korzystać z różnego rodzaju certyfikatów, które są płatne. Istnieje także możliwość instalacji darmowego certyfikatu SSL Let’s Encrypt, który automatycznie odnawia się co 90 dni. 


Tagi: