Pozycjonowanie stron Strony internetowe Sklepy internetowe Studio graficzne Realizacje Klienci Blog Darmowa wycena Kontakt

Co to jest hosting? Jakie są jego rodzaje i który hosting wybrać?

Kategoria: Strony internetowe


Co to jest hosting? Jakie są jego rodzaje i który hosting wybrać?

 

Chcesz założyć stronę internetową, ale nie wiesz, co to jest hosting? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Wyjaśnimy również, jakie są jego rodzaje, jaki hosting wybrać, a także ile kosztuje. Przekonajmy się zatem, co rozumiemy przez hosting internetowy oraz jak go założyć.

  • Hosting to jeden z podstawowych elementów, aby strona mogła zaistnieć w sieci
  • Są różne rodzaje hostingów
  • Przy wyborze miejsca dla naszej witryny trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii technicznych
  • Cena hostingu zależna jest od jego rodzaju oraz pojemności

Każda strona internetowa, żeby być dostępna dla wszystkich użytkowników, potrzebuje swojego miejsca i adresu. Tak samo, jak człowiek potrzebuje miejsca, czyli domu, a co za tym idzie, otrzymuje adres zamieszkania. W przypadku strony internetowej dom (miejsce) to hosting, a adres zamieszkania to adres witryny, czyli to, co użytkownik wpisze w przeglądarce. Wiedząc, co to jest hosting internetowy, możemy wybrać dla naszej strony internetowej właściwe miejsce, które zapewni jej dostępność i widoczność w sieci przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.

Co to jest hosting?

Wyżej użyliśmy porównania hostingu i domeny do domu oraz adresu zamieszkania. Wyjaśniając, co to jest hosting strony internetowej, możemy sprecyzować, że to wydzielone miejsce na dysku serwera. Zazwyczaj jest on współdzielony, zatem na jednym dysku może się znaleźć kilka lub kilkanaście stron internetowych. Przy czym ważne jest, że nie muszą to być witryny jednego użytkownika hostingu. Dzięki odpowiedniej konfiguracji serwera oraz wykorzystaniu właściwego oprogramowania każdy z użytkowników otrzymuje dostęp do oddzielnego konta. Tym samym również ich strony są od siebie odizolowane. Sam serwer administrowany jest przez firmę, u której kupujemy usługę hostingową. Chyba że sami posiadamy odpowiedni sprzęt i wiedzę, która pozwala nam na stworzenie takiego serwera.

Hosting pozwala nie tylko na przechowywanie stron internetowych. Użytkownicy mogą również stworzyć własne konta pocztowe i wykorzystywać je w codziennej komunikacji prywatnej lub służbowej. Możliwe jest także utworzenie kont FTP i udostępnianie plików naszym współpracownikom lub bliskim. Taki sposób wykorzystania serwera został jednak zastąpiony przez różnego rodzaju rozwiązania chmurowe, np. Dropbox, Google Drive.


Jakie są rodzaje hostingu?

Z racji tego, że serwer daje różne możliwości udostępniania użytkownikom miejsca, a także ich wymagania, możemy wyróżnić kilka rodzajów hostingów internetowych.

Hosting współdzielony

Najbardziej popularnym jest hosting współdzielony. Jego główną zasadą funkcjonowania jest udostępnienie klientom miejsca na dysku, który jest współużytkowany z innymi. Warto podkreślić, że o ile każdy użytkownik ma przydzielone oddzielne miejsce na serwerze, o tyle pozostałe parametry, takie jak pamięć RAM oraz wydajność procesora są jedne dla wszystkich. Jednak za stosowaniem tego typu hostingu przemawia jego niższa cena w porównaniu do innych rozwiązań. Zarządzanie hostingiem współdzielonym jest bardzo proste, dzięki stosowaniu przez dostawców paneli administracyjnych, takich jak np. cPanel lub DirectAdmin. Pozwalają one na dodawanie stron, tworzenie skrzynek pocztowych, kont ftp, a także baz MySQL w bardzo prosty sposób, także przy użyciu kreatorów. Hosting współdzielony wykorzystywany jest głównie do prosty stron internetowych, które nie wymagają dużych zasobów. 

VPS

Rozwiązaniem pośrednim między wyżej opisanym hostingiem, a bardziej zaawansowanymi sposobami udostępniania stron w internecie jest VPS. Mamy tu do czynienia ze współdzielonym miejscem na dysku, ale także oddzielną ilością pamięci RAM oraz wydajnością procesora. VPS powstaje na skutek wirtualizacji, czyli podziału rzeczywistego fizycznego serwera na mniejsze wirtualne jednostki. Każda z nich ma wspomniane wcześniej oddzielne zasoby w postaci dysku, pamięci RAM, a także przypisane wydajności głównego procesora. Wraz ze wzrostem zaawansowania możliwości technicznych rośnie również poziom skomplikowania administrowania. To rozwiązanie droższe od hostingu współdzielonego, ale także wymagające większej wiedzy i umiejętności od osoby zarządzającej. Przeważnie z VPS korzysta się do projektów, które wymagają więcej mocy, niż w przypadku hostingu współdzielonego. 

Serwer dedykowany

Najbardziej wydajnym rodzajem hostingu jest serwer dedykowany. To oddzielna fizyczna jednostka, która jest dostępna tylko i wyłącznie dla nas. Popularny “dedyk” dostarcza klientowi pełen zestaw uprawnień administracyjnych. Wszelkie problemy związane z jego funkcjonowaniem rozwiązywane są w pierwszej kolejności przez administratora, którym możemy być my, bądź zatrudniona przez nas osoba. Administrator ze strony dostawcy usług hostingowych również może pomóc w razie ewentualnych problemów, jednak jest to zawsze usługa dodatkowo płatna. Serwery dedykowane wykorzystuje się do najbardziej wymagających i skomplikowanych projektów, które potrzebują sporych zasobów do bezawaryjnego funkcjonowania. Jest to rozwiązanie najdroższe, ale jednocześnie najbardziej wydajne pod względem zasobów. Dlatego też zaawansowane projekty internetowe wykorzystują serwery dedykowane. 

Hosting w chmurze

W ostatnich latach na popularności zyskuje nowoczesne rozwiązanie hostingu w chmurze. Użytkownicy otrzymują do dyspozycji miejsce nie na pojedynczym serwerze, a w chmurze, która składa się z kilku połączonych ze sobą serwerów fizycznych oraz wirtualnych. Dzięki temu rozwiązanie charakteryzuje się bardzo dużą przepustowością, a także skalowalnością w zależności od zapotrzebowania. Wykorzystuje się tutaj moc chmury obliczeniowej, która zapewnia stabilność oraz ciągłą dostępność serwisu dla użytkowników. Jednocześnie ewentualne awarie nie powodują utrudnienia z połączeniem ze stroną, bądź jej całkowitej niedostępności. Witryny są bowiem utrzymywane na kilku serwerach jednocześnie. Hosting w chmurze obsługuje wszystkie możliwe technologie. Warto jednak zwrócić uwagę na sposób rozliczenia, który może się różnić w porównaniu z wcześniej wymienionymi. Taki rodzaj hostingu wykorzystywany jest przez największe, a także najbardziej skomplikowane serwisy internetowe.

Jaki hosting wybrać?

Wybór miejsca, gdzie będziemy trzymać naszą stronę internetową to czasami nie lada wyzwanie. Na rynku obecnych jest mnóstwo firm, które kuszą swoimi ofertami, a także licznymi promocjami. Jaki hosting wybrać? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kilka kwestii technicznych, a także związanych ze wsparciem.

Uptime

Wszyscy właściciele stron internetowych funkcjonujących w sieci chcą, aby strony były cały czas dostępne dla użytkowników. Wybierając hosting strony www, należy zatem zwrócić uwagę na Uptime. To określenie czasu dostępności serwera. W znacznej części ofert hostingu możemy spotkać zapewnienia, że wynosi on 99,95%. Musimy pamiętać, że serwery również wymagają aktualizacji, wtedy zarówno one, jak i strony internetowe, które się na nich mieszczą, są niedostępne. Jednak firmy dostarczające usługi hostingowe starają się przeprowadzać takie zabiegi przeważnie w porach nocnych, informując o tym klientów z odpowiednim wyprzedzeniem.

Backupy

Wybierając hosting dla naszej strony internetowej, należy zwrócić uwagę na wykonywanie kopii zapasowych. W ofertach firm spotkać możemy różne zapisy w tym zakresie. Niektóre hostingi wykonują kopie zapasowe dwa razy w ciągu dnia, inne raz dziennie, jeszcze kolejne raz na tydzień. Od częstotliwości wykonywania backupów zależy możliwość przywrócenia w razie awarii najświeższej dostępnej wersji strony. Dlatego też, oprócz backupów wykonywanych przez firmę hostingową, należy również robić kopie zapasowe we własnym zakresie.

Technologie

Istotne z punktu twórców stron internetowych oraz osób nimi administrujących są również dostępne technologie. Przeważnie firmy oferują obsługę podstawowych technologii, takich jak PHP, czy MySQL. Oprócz tego dostarczają możliwość korzystania z protokołu HTTP/2, obsługę CGI. Coraz więcej usług oferuje możliwość generowania darmowych certyfikatów SSL Let’s Encrypt. W niektórych firmach, jak np. myDevil.net, możliwe jest korzystanie z Django, Pyramid, Node.js, Python, Ruby, czy też Perl. Oprócz dostępności technologii ważne są także ich aktualizacje do najnowszych wersji. Przy wyborze hostingu warto zwrócić uwagę na to, czy wskazane technologie są zaktualizowane do bieżących wersji.

Panel administracyjny

Niezwykle ważny jest również sposób zarządzania przydzielonym miejscem. Wiedząc, co to jest hosting strony www i korzystając z przejrzystego panelu administracyjnego, można w prosty sposób skonfigurować najważniejsze jego funkcje. Począwszy od stworzenia bazy danych dla strony internetowej lub sklepu, czy bloga, przez stworzenie kont pocztowych, czy też korzystanie z wbudowanego klienta ftp, wygenerowanie darmowego certyfikatu SSL. Najpopularniejszymi aktualnie panelami administracyjnymi są cPanel oraz DirectAdmin.

Powierzchnia

Każdy hosting strony internetowej, czy to współdzielony, w formie VPS czy też serwera dedykowanego, ma określoną przydzieloną powierzchnię na dane. Jej wielkość jest zależna od dostępnych pakietów, a tym samym od ich ceny (im więcej miejsca potrzebujemy, tym więcej będziemy musieli zapłacić). Powierzchnia na dane dotyczy wszystkich zgromadzonych w ramach hostingu plików, jednakowo stron internetowych, baz danych, a także skrzynek pocztowych. Dlatego też warto wcześniej zastanowić się, czy przydzielone miejsce wykorzystamy tylko na stronę www, jeśli tak, to na jedną czy większą ich liczbę, a może będziemy chcieli także posiadać jedną lub więcej skrzynkę pocztową. Rozważenie tych aspektów pozwoli na wybranie optymalnej dostępnej powierzchni hostingu.

Limity

Skoro wiemy, jakie są podstawowe parametry hostingu, musimy zwrócić też uwagę na limity, które w ramach niego obowiązują. Dotyczą one kilku zasadniczych kwestii. Po pierwsze powierzchni, jaką mamy przydzieloną przez usługodawcę, o czym wspomnieliśmy we wcześniejszym akapicie. Po drugie, związane z ilością stron internetowych. Funkcjonują hostingi, które ograniczają liczbę możliwych do przechowywania na serwerze witryn, ale też są takie, które nie mają takich limitów. Po trzecie, dotyczące baz danych. W tym aspekcie również istnieją plany oraz firmy, które umożliwiają tworzenie nielimitowanych ilości baz danych. Jednak spora część ogranicza ją do kilku - kilkunastu. Po czwarte, limit ilości skrzynek pocztowych oraz ich pojemności. W zależności od wybranej opcji usługodawca może nałożyć na nas ograniczenie w tworzeniu skrzynek mailowych, a także tego, ile miejsca będą zajmować. Po piąte, mamy limit w postaci możliwych do wykorzystania zasobów. Jeśli strona odnotuje nagły wzrost popularności oraz wejść, serwer może potrzebować więcej mocy, aby obsłużyć wszystkich użytkowników. Usługi z limitem w tym zakresie spowodują wyłączenie strony w takiej sytuacji. Chociaż istnieją też rozwiązania, jak np. dHosting.pl, które pozwalają na autoskalowanie zasobów. Wtedy nagły duży ruch na stronie powoduje dodatkowe przypisanie zasobów, aby wszyscy odwiedzający mogli bezproblemowo korzystać z witryny.

Okres próbny

Co prawda wymieniona na końcu, ale bardzo ważna z punktu widzenia dotychczas wymienionych parametrów, jest możliwość skorzystania z okresu próbnego. W trakcie przeważnie 14-dniowego okresu testowego możemy sprawdzić, co to jest hosting internetowy, jak funkcjonuje, a także jaka jest jego wydajność. Wiedza, którą wtedy uzyskamy, pozwoli nam podjąć właściwą decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania lub konieczności dalszych poszukiwań.

Ile kosztuje hosting?

Cena hostingu zależy od jego rodzaju oraz specyfikacji. Hosting współdzielony jest najtańszym rozwiązaniem. Za miejsce na serwerze współdzielonym o pojemności 10 GB przyjdzie nam zapłacić ok. 90 - 120 zł brutto rocznie. Większa ilość miejsca wiąże się z wyższą ceną. Za hosting współdzielony o pojemności 50 GB będziemy musieli zapłacić 220 - 370 zł brutto.

VPS jest droższym rozwiązaniem. W przypadku VPS o parametrach 1xvCPU, 2 GB pamięci RAM, dysk o powierzchni 20 GB musimy zapłacić od 30 - 50 zł brutto miesięcznie. Najmocniejsza konfiguracja, czyli 8xvCPU, 32 GB RAM, powierzchnię 240 GB, przyjdzie zapłacić 190 - 200 zł brutto miesięcznie.

Najdroższy, ale również najbardziej wydajny jest serwer dedykowany. Koszt jednostki z procesorem Intel Core i7-7700, 64 GB pamięci RAM, 2 dyski twarde o pojemności 4 TB każdy należy zapłacić 350 - 400 zł brutto miesięcznie. Do tego należy doliczyć koszt instalacji wynoszący 250 - 350 zł brutto.

Cennik hostingu w chmurze jest dość skomplikowany. W jednych firmach możemy spotkać się ze stałą miesięczną opłatą, gdzie za powierzchnię 100 GB musimy zapłacić 70 - 120 zł brutto miesięcznie. W innych obowiązuje rozliczenie godzinowe bądź miesięczne za wykorzystane zasoby. 

Jak założyć hosting?

Wykorzystując informacje na temat tego, co to jest hosting strony internetowej i jakie są najważniejsze parametry, możemy przejść do jego założenia. Warto przypomnieć o możliwości skorzystania z okresu testowego, który oferuje sporo firm. Jak założyć hosting? Wystarczy przejść na stronę dostawcy usług, wybrać interesujący nas pakiet i złożyć zamówienie. W trakcie jego wypełniania będziemy musieli podać nasze dane kontaktowe, czyli imię i nazwisko lub nazwa firmy, adres zamieszkania bądź siedziby, a także e-mail. Kreator zamawiania zapyta nas także o to, czy posiadamy domenę, którą chcemy do niego przypisać. Jeśli nie, to zaoferuje nam zakup nowej lub stworzenie subdomeny. Po przejściu tych kroków będziemy musieli odczekać chwilę. O pomyślnym zakończeniu procesu tworzenia naszego konta hostingowego zostaniemy powiadomieni odpowiednim komunikatem mailowym, w którym znajdziemy szczegóły na temat adresów oraz sposobu logowania do panelu administracyjnego hostingu.

Podsumowanie

Hosting to miejsce, gdzie przechowywana jest nasza strona internetowa. Wybierając go, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii wpływających na obsługę, a jednocześnie jakość naszej witryny. Ceny zależne są od wybranego rodzaju hostingu, a także pojemności dyskowej. Warto jednak skorzystać z okresu próbnego, w którego trakcie będziemy mogli sprawdzić, jak działa dana usługa.


Tagi: