Pozycjonowanie stron Strony internetowe Sklepy internetowe Studio graficzne Realizacje Klienci Blog Darmowa wycena Kontakt

Ile trwa pozycjonowanie strony internetowej?

Kategoria: Marketing


Ile trwa pozycjonowanie strony internetowej?

 

Efekty oraz czas ich uzyskania interesują nas najbardziej. Dlatego też nie dziwi pytanie o to, ile czasu trwa pozycjonowanie strony internetowej. Trudniej z odpowiedzią na nie, ponieważ jest to zależne od wielu ważnych czynników. Na pewno czas ten nie jest krótki, nic się nie zmieni z dnia na dzień. Dlaczego? Przekonajmy się!

W dzisiejszych czasach wejście marki do internetu raczej nikogo nie zaskakuje. Wiele osób dziwi za to brak chęci do pojawienia się marki w sieci. Upatruje się w tym miejscu wiele korzyści, chociażby wizerunkowych, ale także i sprzedażowych. Nie będzie żadnym odkryciem stwierdzenie, że to właśnie internet ma teraz ogromną siłę przebicia. Musimy zauważyć, jak zmienił się świat, a co za tym idzie, sposób pozyskiwania informacji, podtrzymywania relacji z drugim człowiekiem oraz dokonywania zakupów. Wszystkie te rzeczy odbywają się z wykorzystaniem sieci. Dlaczego? Bo jest łatwiej, szybciej. Jesteśmy tak zabiegani, że nie chcemy dodatkowo tracić czasu na coś, co możemy załatwić w ciągu paru kliknięć, jadąc autobusem, mając przerwę w pracy, czy też czekając na kontynuowanie filmu po zakończeniu bloku reklamowego. Żeby sprostać aktualnym, ale i przyszłym, wymaganiom konsumentów warto zaistnieć w internecie. To jednak dopiero pierwszy krok. Kolejnym jest zadbanie, aby biznes był w ogóle widoczny dla użytkowników sieci, czyli rozpocząć działania SEO. Tu właśnie pojawia się zawsze to samo pytanie - ile czasu trwa pozycjonowanie strony? Chcielibyśmy odpowiedzieć, że krótko, parę chwil i gotowe. Tak jednak nie jest. Dlatego też najczęściej odpowiadamy, że proces ten zależy od wielu czynników, w tym także ilości naszej pracy. Przekonajmy się zatem dokładnie, co wpływa na czas pozycjonowania strony i ile może potrwać, zanim zauważymy pierwsze efekty.

Pozycjonowanie? A komu to potrzebne?

Wielokrotnie spotykamy się z przekonaniem, że pozycjonowanie strony internetowej nie jest potrzebne. ”Przecież mamy świetną ofertę na genialny produkt” - słyszymy. Owszem, może i oferta jest fajna, tak samo, jak produkt, ale czy ktoś o nich słyszał? Czy ktokolwiek w sieci wie o istnieniu firmy? Jakie są wyniki sprzedaży? Odpowiedzi na te pytania dają dużo do myślenia. Dlatego też warto rozważyć pozycjonowanie strony, a świadome tego marki już dawno działają w zakresie SEO. No dobrze, ale co to wszystko oznacza? Tutaj zawsze radzimy wcielić się w rolę przykładowego klienta, a zarazem użytkownika internetu. Wiedząc, że zazwyczaj w sieci można kupić to, czego się szuka, cena może być bardziej atrakcyjna niż w punkcie stacjonarnym, co zrobi? Skieruje swoje pierwsze kroki do wyszukiwarki. Tam wpisze nazwę produktu lub inne zapytanie z nim powiązane. W zamian otrzyma listę wyników. Interesować go będzie pierwsza strona, bo jest przekonany (i słusznie), że to tutaj Google przekazuje mu najbardziej precyzyjne odpowiedzi. Wybierze firmę, która widnieje w tych wynikach, przejdzie na jej stronę, dowie się wszystkiego, czego potrzebował i dokona zakupu. Czym zatem jest pozycjonowanie witryny? Wszelkimi działaniami zmierzającymi do tego, aby w wyżej wymienionej sytuacji znalazła się konkretna strona internetowa - w tym przypadku naszego klienta, na którego rzecz realizujemy zlecenie. O tym, jakie są zalety działań SEO, można przeczytać na łamach naszego bloga.

Ile czasu trwa pozycjonowanie strony internetowej?

Jeśli już wiemy, co to jest pozycjonowanie, dlaczego warto dbać o pojawianie się witryny na wysokich miejscach w bezpłatnych wynikach wyszukiwania, przejdźmy do meritum tego artykułu. Efekty, jakie mogą przynosić odpowiednio zaplanowane i ubrane w strategię działania SEO, zawsze są kuszące. Pytanie jednak, ile czasu to zajmie? Tu już sprawa wygląda trochę inaczej. Powiedzmy sobie wprost, to nigdy nie jest działanie, które przyniesie nam skutki w ciągu jednego dnia. To nie czary. Dlatego też oferty na pozycjonowanie stron, w których czytamy, że w ciągu miesiąca klient otrzyma satysfakcjonujące go wyniki (czyt. pozycję w Top 10) na oblegane frazy kluczowe, radzimy patrzeć z przymrużeniem oka. Takim dużym, a może w ogóle nie patrzeć? Owszem, da się w ciągu miesiąca coś osiągnąć, ale to nie będzie aż taki skok, jeśli prowadzone działania są zgodne z zasadami wyszukiwarki. Kiedy jednak nie są, takie pozycje można uzyskać bardzo szybko, tylko gdy Google zorientuje się o podejmowanych krokach, bardzo szybko zepchnie witrynę na dalekie miejsca. Potem będzie bardzo ciężko wrócić „na pudło”. Pamiętajmy też, że deklarowanie jakichkolwiek efektów, łącznie z konkretnym czasem ich uzyskania, bez przeprowadzonego audytu SEO, to jak wróżenie z fusów. Z tych też powodów na kwestię tego, ile czasu trwa pozycjonowanie strony, trzeba spojrzeć szerzej, uwzględniając kilka ważnych aspektów.

Od czego zależy czas pozycjonowania strony?

Jak wspomnieliśmy, pozycjonowanie powinno być przeprowadzane według dobrze przygotowanej strategii. Jest ona uzależniona od tego, z jaką witryną mamy do czynienia. Dlatego też czas potrzebny na jej pozycjonowanie uzależniony jest od poniższych czynników.

Historia domeny i witryny

To, czy domena obecnie zajmowana przez firmę, należała kiedyś do kogoś innego, jest bardzo ważne w pozycjonowaniu. Wcześniej mogła tu być całkowicie inna witryna, kiepsko prowadzona lub nawet rozpatrywana w kategoriach spamu. Co gorsza, mogła być obarczona filtrami ręcznie nałożonymi przez Google. Jeśli taka sytuacja miała miejsce, pozycjonowanie strony może być trudne, a na pewno będzie długotrwałe. Rozpatrywać w tym względzie musimy również to, czy witryna istnieje od jakiegoś czasu, czy jest zupełnie nowa. Kiedy prowadzimy biznes w sieci od kilku miesięcy lub lat, możemy mieć już „na koncie” trochę linków zewnętrznych, co zdecydowanie przyspiesza proces pozycjonowania. Gdy witryna jest świeżym tworem, na efekty działań SEO trzeba będzie trochę poczekać.

Stan witryny

Na to, ile czasu trwa pozycjonowanie strony, wpływa także jej stan techniczny. Szczególną uwagę należy przykuć do jej struktury, przygotowanie zgodnie z wytycznymi Google dla Webmasterów, a także posiadanie certyfikatu SSL. Witryna, która jest kiepsko zaprojektowana, dostarcza użytkownikowi słabe wrażenia z jej używania, nie będzie łatwa do pozycjonowania, a tym samym proces ten będzie długi. Istotny jest także czas jej ładowania oraz responsywność, ponieważ musimy pamiętać, że Google promuje strony, które są nastawione na użytkowników urządzeń mobilnych. Działania w takim obszarze skupione są na wdrożeniu poprawek, na które również trzeba trochę poczekać.

Branża

Istotna z punktu widzenia działań SEO jest branża, w której działa firma, a nasz zleceniodawca. Trudno jest wypozycjonować markę, która ma podobny profil działalności, jak ogromna grupa w danej lokalizacji. Trzeba mieć na uwadze, że wszyscy chcą się pojawiać w wyszukiwarce jako odpowiedź na takie same frazy kluczowe. Dlatego też przebicie się w tak dużej grupie, potrwać może dłużej, niż byśmy się tego spodziewali. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy chodzi o pozycjonowanie stron marek, działających w bardzo charakterystycznych branżach, gdzie konkurencja na danym terenie jest bardzo mała. Wtedy też łatwiej wskoczyć na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.

Konkurencyjność fraz kluczowych

Pozycjonowanie stron internetowych to działanie mające na celu osiągnięcie wysokich miejsc w wyszukiwarce jako odpowiedź na konkretne frazy kluczowe. Definicja ta również nam wskazuje, że jeden czynnik ma ogromne znaczenie dla czasu, jaki trwa cały proces. To wspomniane frazy kluczowe, a precyzując, ich konkurencyjność. Jeśli zależy nam, aby pozycjonować się na takie słowa, które wybrało sporo firm, efekty nie przyjdą szybko. Musimy się liczyć z długotrwałym procesem, gdzie co chwila będą podejmowane jakieś działania - konkurencja nie śpi, więc my też nie możemy. Kiedy jednak skupimy się na dłuższych frazach, tzw. długim ogonie (long tail), możemy spodziewać się szybciej skuteczności. Takie zapytania, składające się z kilku słów, zazwyczaj wpisują w wyszukiwarkę osoby bardziej zdecydowane. Poszukują już konkretów, a nie dopiero rozpoczynają rozpoznanie na rynku. Takie działanie pozwoli nam na zobaczenie pierwszych efektów już po 2-3 miesiącach.

Przyjęte działania

Specjaliści SEO mogą różnie podchodzić do działań, dotyczących konkretnej witryny. Od tego, jaką strategię przygotują, również zależy, ile czasu trwa pozycjonowanie strony. Wiąże się to z procesami zachodzącymi wewnątrz witryny, a także poza nią. Tzw. działania on-site to głównie poprawa struktury serwisu, jego technicznych aspektów, nagłówków, opisów, tytułów, a także treści. Z kolei off-site, czyli zewnętrzne czynniki, polegają na budowaniu bazy linków prowadzących do naszej strony. Ilość podejmowanych działań, wpływa na czas, jaki jest potrzebny do osiągnięcia pierwszych wyników.

Wyszukiwarka

To nie jest też tak, że specjalista SEO i jego działania są jedynymi czynnikami, które wpływają na czas pozycjonowania konkretnego serwisu. Jest on również zależny od wyszukiwarki. Mamy na myśli zmiany algorytmów, testowanie nowych rozwiązań, czy też prezentowanie świeżego podejścia do wyświetlania wyników wyszukiwania. Zwłaszcza te ostatnie warunki, mogą być bardzo dynamiczne w kontekście założeń zgodnych z zasadą mobile first.

Kraj

Inną kwestią, ale równie ważną jest kraj, w którym chcemy się pozycjonować. Całkowicie odmienną strategię przyjmiemy w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Japonii, czy też Francji. Za każdym razem będziemy musieli dostosować działania do kraju, w którym mamy zamiar działać i lokalnych warunków. To również wydłuża czas całego procesu.

Budżet

Na koniec jeszcze jeden aspekt, ale ważny dla obydwu stron - klienta i agencji zajmującej się SEO, czyli budżet. Kiedy firma przeznacza małe środki na pozycjonowanie, nie możemy się spodziewać działań zakrojonych na szeroką skalę. Skoro tak, to czas osiągnięcia pierwszych efektów również będzie długi. Możemy tu zauważyć pewną tendencję. Wraz ze wzrostem budżetu, rośnie liczba działań, które w ramach umiejętnie przygotowanej strategii pozycjonowania sprawiają, że skuteczność zauważalna jest już po kilku miesiącach, a nie roku.

Podsumowanie

Ile zatem trwa pozycjonowanie strony internetowej? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a bazować możemy na pewnych średnich. Dzięki nim przyjmujemy, że niewielką stronę firmową na lokalnym rynku da się wypozycjonować (zauważyć pierwsze efekty) już po 2-3 miesiącach. Średni serwis potrzebuje już na to ok. 6 miesięcy. Bardzo duża strona, np. sklep internetowy z ogromną bazą produktów, po ok. roku zauważy poprawę pozycji w wynikach wyszukiwania. W niektórych przypadkach może i jest to dużo, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Pozycjonowanie to inwestycja pieniędzy, które nam się zwrócą. Efekty tego działania będą widoczne przez bardzo długi czas na wielu płaszczyznach. Zatem w tym przypadku gra jest warta świeczki.


Tagi: Marketing