Pozycjonowanie stron Strony internetowe Sklepy internetowe Studio graficzne Realizacje Klienci Blog Darmowa wycena Kontakt

Jak założyć stronę internetową?

Kategoria: Strony internetowe


Jak założyć stronę internetową?

 

W dzisiejszych czasach internet jest podstawowym źródłem informacji na temat wszystkiego, co nas otacza. Dlatego też brak witryny internetowej często sprawia, że klienci dyskwalifikują firmy, które nie istnieją w sieci. Warto przy tym pamiętać, że internet nie jest zarezerwowany tylko dla przedsiębiorstw. Również osoby prywatne, np. w postaci blogów, freelancerzy, czy też artyści chcą mieć swoje miejsce w sieci. Dlatego też bardzo często rodzi się pytanie, jak założyć stronę internetową. 

Funkcjonowanie w internecie sprowadza się do założenia strony internetowej, a także profili w mediach społecznościowych. Jednak to witryna od wielu lat jest najważniejszym miejscem pozyskiwania informacji o firmie, jej produktach i usługach. Media społecznościowe zaś służą komunikacji marki z potencjalnymi klientami. Zatem znaczenie posiadania strony w internecie nie traci na wartości. Wiedząc, jak założyć stronę internetową, przedsiębiorstwa wyróżniają się na tle innych, a przede wszystkim dają się poznać swoim klientom. To także doskonałe miejsce do budowania wizerunku marki jako eksperta w danej dziedzinie. 

Czy strona internetowa jest potrzebna?

Pobieżnie już odpowiedzieliśmy na to pytanie, jednak warto tę wiedzę trochę podsumować. Wielu przedsiębiorców wychodzi z założenia, że reklamą lokalną, a także pocztą pantoflową na temat jakości jej produktów i usług, najlepiej zaprezentują się klientom. Owszem, jest w tym trochę prawdy. Jednak warto zauważyć, że internet dziś jest wszechobecny. Korzystają z niego miliony ludzi na całym świecie. Zatem to tutaj są kierowane pierwsze kroki, aby znaleźć firmę, produkt, czy też usługę. To w internecie klienci szukają danych kontaktowych. Stąd też obecność w sieci największych marek, dużych, jak i małych przedsiębiorstw. Dlatego też na pytanie, czy strona internetowa jest potrzebna, większość przedsiębiorców powinna sobie odpowiedzieć twierdząco. Dzięki witrynie firma daje się poznać klientom, a przede wszystkim buduje swoją wiarygodność i pozycję na tle konkurencji. Dotyczy to również osób, które pracują jako freelancerzy, artystów, a także tych, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniami. 

Jakie są sposoby na założenie strony internetowej?

Jeśli udało nam się przekonać, że strona internetowa jest potrzebna, to czas dowiedzieć się, jakie są sposoby na jej założenie. Mamy do dyspozycji kilka możliwości, które pokrótce omówimy.

Zlecenie stworzenia strony internetowej agencji interaktywnej

Stworzenie dobrej witryny internetowej nie jest łatwym zadaniem. Niezbędna jest do tego wiedza z zakresu programowania, projektowania graficznego, UX, UI, a także marketingu. Wszystko po to, aby projekt spełniał wymagania atrakcyjności, a także dostępności informacji. Ważne jest również, aby witryna oraz jej elementy prowadziły do konwersji, co jest najbardziej pożądanym efektem biznesowym. Dlatego też zlecenie stworzenia strony internetowej agencji interaktywnej jest tak popularnym zabiegiem. Otrzymujemy wtedy produkt zgodny z najnowszymi wymaganiami technicznymi i jakościowymi. Agencja interaktywna stworzy stronę internetową krok po kroku, aby była w pełni spersonalizowana. Będzie również dobrze się prezentować pod względem wizualnym i funkcjonalnym. Oczywiście będzie to projekt w pełni responsywny, czyli dostosowany do wyświetlania na różnych urządzeniach. Agencja wykona za nas również szereg innych prac związanych z zakupem domeny, wyborem hostingu, a także publikacją strony w internecie. 

Zbudowanie strony z pomocą kreatora

W procesie budowania strony internetowej pomóc mogą także liczne kreatory. Nie jest wtedy konieczna wiedza programistyczna. Narzędzia takie prowadzą użytkownika za rękę w trakcie tworzenia witryny. Otrzymujemy gotowy zestaw szablonów i elementów, z których możemy korzystać. Tym sposobem możliwe jest utworzenie projektu, który szybko zaistnieje w sieci. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że możliwości personalizacji w tego typu narzędziach nie są zbyt wielkie. Korzystając z gotowych szablonów, możemy narazić się na to, że inne witryny w sieci będą wyglądać podobnie, bądź składać się z tych samych elementów. 

Stworzenie witryny internetowej samemu

Jeśli wiemy, jak założyć stronę internetową, to możemy ją stworzyć we własnym zakresie. To również popularny sposób zaistnienia w sieci, jednak wymagający najwięcej czasu i cierpliwości. Konieczne będzie stworzenie projektu graficznego, a także zakodowanie go. Niezbędne będzie przeprowadzenie odpowiednich testów, aby sprawdzić, czy strona i jej elementy funkcjonują prawidłowo. Potrzebne będzie także zakupienie domeny oraz wybór odpowiedniego hostingu. Może jest to najtańsze rozwiązanie, ale najbardziej wymagające. 

Jak założyć stronę internetową samemu?

Co prawda dziś rzadziej decydujemy się na stworzenie witryny internetowej we własnym zakresie. Jeśli jednak posiadamy ku temu odpowiednie predyspozycje, to nic nie stoi na przeszkodzie. Stworzenie strony internetowej krok po kroku pozwoli nam na przygotowanie odpowiedniego projektu. 

Wybór i rejestracja domeny

Na początku naszych prac należy zdecydować jaką domenę wybrać. To adres, pod którym strona internetowa będzie dostępna w sieci. Po jego wpisaniu w przeglądarce użytkownicy przejdą na naszą witrynę. Przeglądając internet i różne strony, można zauważyć, że każda domena składa się z trzech członów: przedrostka w postaci www, nazwy, a także końcówki. W dzisiejszych czasach już raczej nie stosuje się przedrostka, większość stron funkcjonuje bez niego. Ważne są za to pozostałe elementy, czyli nazwa oraz końcówka. 

Nazwa domeny powinna odnosić się do naszej firmy, produktu, usługi bądź też projektu, który chcemy publikować. Nie może to być jednak długa nazwa. Preferowane są raczej krótkie i proste, tym samym łatwiejsze do zapamiętania i wpisywania. Przykładem może być domena naszej witryny (manley.pl), która jest jednocześnie nazwą firmy. 

Końcówka domeny jest również ważna z punktu widzenia skali, na jaką będzie funkcjonować firma, a także branży. Gdy przedsiębiorstwo chce tylko docierać do klientów z Polski, najlepsza będzie domena z końcówką .pl. Z kolei pozyskanie zagranicznych klientów ułatwi końcówka .com. Oprócz tego istnieją także inne dostępne możliwości. Są one na tyle ciekawe, że warto rozważyć ich zakup. Mowa tu o najnowszych propozycjach, które mogą uwzględniać np. kategorie branży. Przykładem są takie końcówki jak: .tech, .digital, .audio, .cafe, .cars, .fitness, .rent, czy .toys. 

Po wybraniu domeny należy ją zarejestrować. Na rynku dostępnych jest sporo firm oferujących tego typu usługi. Cały proces sprowadza się do wybrania tej, która oferuje rozsądną cenę za wykupienie domeny, a także jej przedłużenie. W trakcie rejestracji konieczne jest podanie dokładnych danych właściciela, czyli imię i nazwisko lub nazwa firmy, adres, PESEL/NIP, numer telefonu oraz mail. Konieczne będzie także podanie adresów DNS, aby delegować domenę na odpowiedni serwer. 

Wybór hostingu

Kolejnym etapem w tworzeniu witryny jest wybór hostingu. To miejsce na dysku, które przydzieli nam operator, w zamian za ponoszenie z tego tytułu odpowiednich opłat. Oprócz samego miejsca firma umożliwi nam korzystanie z przynależnych do hostingu funkcjonalności oraz oprogramowania. Dzięki temu będziemy mogli opublikować w tym miejscu naszą stronę. Jeśli zdecydujemy się na hosting w innej firmie, niż ta, w której wykupiliśmy domenę, to konieczne będzie jej delegowanie. Wtedy należy zmodyfikować ustawienia domeny i wskazać jej adresy DNS (hostingu), na które powinna kierować. Wybierając hosting, powinniśmy kierować się nie tylko najniższą ceną, ale możliwościami, jakie za nie uzyskujemy. To bardzo ważne, aby nasza strona internetowa funkcjonowała bez awarii, a także była odpowiednio zoptymalizowana pod kątem hostingu. 

Stworzenie projektu graficznego

Wykonaliśmy już dwa ważne kroki w kierunku stworzenia samemu własnej strony internetowej. Zatem czas na kolejny. Jest nim stworzenie projektu graficznego witryny. Warto rozpocząć od zbudowania szkieletu projektu na zwykłej kartce papieru bądź wykorzystując odpowiednie oprogramowanie. Rozkładając w ten sposób na czynniki pierwsze naszą witrynę, będziemy wiedzieli jakie widoki dla użytkowników powinny być zaprojektowane. Wtedy możemy przejść do kolejnego etapu, czyli prac graficznych. Po ich zakończeniu projekt powinien być odpowiednio pocięty, aby możliwe było wykorzystanie każdego elementu i zakodowanie go. 

Istnieje także możliwość wykorzystania gotowych projektów. W sieci dostępnych jest szereg portali oferujących darmowe i płatne szablony stron internetowych. Skorzystanie z nich obarczone jest pewnym ryzykiem związanym, chociażby z brakiem możliwości personalizacji, czy też kiepską jakością. 

Zakodowanie lub skorzystanie z CMS

Wybierając stworzenie strony internetowej we własnym zakresie, trzeba podjąć decyzję na temat sposobu jej powstania. Możemy sami ją zakodować, o ile mamy wiedzę na temat programowania i najnowszych technologii wykorzystywanych w tym zakresie. Mamy także możliwość skorzystania z systemów zarządzania treścią (CMS). 

W przypadku samodzielnego programowania musimy uzbroić się w spore ilości czasu. Jest to bowiem wymagający proces, któremu towarzyszy sporo pracy i nerwów. Nie każdy element witryny jest łatwy do zaprogramowania, co może irytować. Z drugiej strony, rozwiązanie problemu buduje satysfakcję z osiągniętego sukcesu. 

Coraz częściej jednak decydujemy się na skrócenie tej drogi i wybranie systemu zarządzania treścią, zamiast tworzenia wszystkiego od początku. Dzięki CMS uzyskujemy szkielet naszej strony, który możemy odpowiednio dostosować. Takie rozwiązanie pozwoli nam także na łatwiejsze administrowanie witryną i wprowadzanie ewentualnych zmian w przyszłości. Najpopularniejszymi systemami CMS przeznaczonymi do tworzenia stron internetowych są obecnie: WordPress, Drupal oraz Joomla!. 

Publikacja strony www

Po stworzeniu strony internetowej i przetestowaniu jej przychodzi czas na publikację. Jeśli zdecydowaliśmy się na zakodowanie całej witryny we własnym zakresie, konieczne będzie wgranie wszystkich plików na serwer przy pomocy protokołu ftp oraz odpowiedniego programu. Kiedy jednak wybraliśmy korzystanie z systemu zarządzania treścią, wszystkie pliki powinny się już znajdować w odpowiednim miejscu. 

Podsumowanie

Jak stworzyć stronę internetową krok po kroku to pytanie, które często zadajemy, kiedy zdecydujemy się zaistnieć w sieci. Jeśli nasza wiedza i możliwości pozwalają nam na zbudowanie witryny we własnym zakresie, to nic nie stoi na przeszkodzie. Musimy jednak pamiętać o tym, iż jest to droga wymagająca sporej ilości czasu. Skrócić ją można, wybierając kreatory stron www. W tym przypadku zbudujemy projekt, który nie będzie wymagał znajomości programowania. Mimo to nadal będzie to zabieg czasochłonny i obarczony ryzykiem, że na innej stronie widnieją takie same gotowe elementy. Możemy także skorzystać z usług agencji interaktywnej. Zbuduje ona dla nas niepowtarzalną stronę internetową o ciekawym designie, a także dostosowaną do najnowszych wymagań technicznych z uwzględnieniem naszych celów biznesowych. 


Tagi: Marketing Reklama Rozwój firmy