Pozycjonowanie stron Strony internetowe Sklepy internetowe Studio graficzne Realizacje Klienci Blog Darmowa wycena Kontakt

Jak sprawdzić prędkość swojej strony internetowej i dlaczego jest ona bardzo ważna

Kategoria: Strony internetowe


Jak sprawdzić prędkość swojej strony internetowej i dlaczego jest ona bardzo ważna

 

Witryna internetowa powinna spełniać szereg założeń, aby była skuteczna. Chociaż wiele osób w pierwszej kolejności zwraca uwagę na jej wygląd, to inny aspekt jest równie ważny. Prędkość ładowania strony internetowej może sprawić, że użytkownicy chętnie korzystają z witryny lub całkowicie tego zaprzestają. Jak więc sprawdzić, czy nasza witryna szybko się wczytuje? Dowiedz się z tego artykułu!

Projektowanie stron internetowych to konieczność wykorzystywania nie tylko najlepszych zabiegów UX. Istotne jest także optymalizowanie wszystkich elementów pod kątem czasu ich ładowania. Nikt bowiem nie lubi czekać, aż strona internetowa się wczyta. Dla każdego użytkownika to strata czasu. Niestety odbija się to negatywnie na samej witrynie oraz jej właścicielu. Co ciekawe, skutki niskiej prędkości strony internetowej mogą być gwoździem do trumny biznesu prowadzonego w sieci. Jeśli zatem dotychczas ten temat Cię nie interesował, może się to zmienić po przeczytaniu niniejszego tekstu. Sprawdź zatem, jak czas ładowania Twojej witryny wpływa na biznes i jak możesz łatwo sprawdzić, czy Twoja strona wczytuje się szybko, czy długo.

Prędkość strony internetowej - dlaczego jest ważna?

W życiu codziennym utarło się powiedzenie, że jak samochód ma kolor czerwony, to jest szybszy. Wiadomo, że to nie prawda. Jak jest więc ze stronami internetowymi? Czy jeśli zaprojektujemy ją w kolorze czerwonym, to będzie się szybko ładować? Niekoniecznie.

Dlaczego w ogóle prędkość strony internetowej powinna być przez nas rozpatrywana. Otóż wpływa ona na wiele ważnych czynników związanych z naszym biznesem. Już teraz warto wspomnieć, że to, czy witryna ładuje się szybko, przekłada się na nasz sukces w sieci lub jego brak.

Zacznijmy jednak od przyzwyczajeń użytkowników i tego, czego oczekują. Kiedy szukają jakichkolwiek produktów, marek, czy nawet zwykłych informacji, to chcą mieć je podane w szybki sposób. Bez względu na to, czy uzyskują dostęp do sieci, wykorzystując łącze światłowodowe, raczkujące jeszcze w naszym kraju 5G, popularne LTE, czy może słabsze 3G lub (oby nie!) 2G. Odnośnie tej ostatniej opcji uspokajamy - w przeciągu najbliższych lat będzie wyłączana przez operatorów, także nie trzeba będzie się nią przejmować.

Jeśli więc użytkownik musi tracić czas na ładowanie strony, zniechęca się do niej, aż w końcu rezygnuje z jej odwiedzania. W ten sposób tracimy nie jednego, a setki lub tysiące klientów. Co na to nasz biznes? Chlipie w kącie z braku sukcesu, czyli sprzedaży i zysków.

Prędkość ładowania strony ma także ogromny wpływ na pozycjonowanie. Kilkukrotnie poruszaliśmy na blogu temat optymalizacji witryny. Nie chodzi jedynie o zgodność wszystkich elementów z wytycznymi Google w zakresie ich wielkości i czytelności. Kwestia optymalizacji to również dostosowanie do szybkiego ładowania.

Wyniki prezentowane w wyszukiwarce, zgodnie z założeniem, mają prezentować wysoką jakość treści i zawartości, ale także dostępność - wczytywanie bez zbędnej zwłoki. Google wręcz promuje strony, które szybko się ładują. Ma to duże znaczenie, kiedy prowadzone jest pozycjonowanie witryny. Dzięki odpowiedniej optymalizacji czasu ładowania łatwiej jest uzyskać wysokie miejsca w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. One z kolei przekładają się na wiele pozytywnych efektów, o których można przeczytać we wpisie:

Jak sprawdzić prędkość strony internetowej?

Bez względu na to, czy Twoja witryna jest świeżym projektem, czy długo dostępnym w sieci, możesz sprawdzić jej czas ładowania. Nie musisz ponosić z tego tytułu żadnych kosztów. Zaprezentowane przez nas poniżej narzędzia są bezpłatne, a będą dla Ciebie źródłem cennej wiedzy.

Google Page Speed Insights

Google przyzwyczaiło nas do oferowania wielu cennych narzędzi. W swoim zbiorze ma także usługi, które pozwalają na łatwe sprawdzenie prędkości strony internetowej. Google Page Speed Insights wykorzystuje opensource’owy silnik Lighthouse. Po przejściu do narzędzia i wpisaniu adresu naszej witryny otrzymamy wyniki dotyczące urządzeń mobilnych oraz desktopów. Zyskamy zatem wiedzę, ile usługa Google Page Speed Insights przyznała punktów testowanej stronie w obydwu wariantach. Narzędzie zaprezentuje nam także tzw. dane laboratoryjne. Składają się one z czasu, jaki był potrzebny do pierwszego wyrenderowania treści, uzyskania pełnej interaktywności, potrzebnego do zaprezentowania największego obiektu, a także indeksu szybkości. Ponadto dowiemy się, na które elementy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Przykładem może być, chociażby wykorzystywanie nowoczesnych formatów wyświetlania grafik (.webp).

GTmetrix

Innym popularnym narzędziem do mierzenia prędkości ładowania jest GTmetrix. On również wykorzystuje silnik Lighthouse, podobnie, jak Google Page Speed Insights. Jednak po zarejestrowaniu darmowego konta, mamy możliwość dostosowania przeprowadzanego testu. Możemy wybrać lokalizację, czyli w tym przypadku najbliższe nam miejsce, z którego ma być przeprowadzona analiza. Poza tym GTmetrix daje nam możliwość przetestowania witryny przez wyszukiwarkę Google Chrome oraz Firefox. Ciekawą opcją jest także wybór łącza internetowego. Na liście znajdziemy nie tylko aktualne sposoby dostępu do sieci, ale też starsze, czyli np. połączenie modemowe.

GTmetrix zaprezentuje nam zalecenia, jeśli wynik testu nie będzie zadowalający. Wśród nich cenny może okazać się dostęp do już skompresowanych plików graficznych. Wystarczy je pobrać i zaktualizować na naszej stronie.

Pingdom Website Speed Test

Jednym z najbardziej znanych narzędzi do pomiaru czasu ładowania witryny jest Pingdom Website Speed Test. Prezentuje on wyniki testu w bardzo czytelny sposób. Na początku wyświetla rozmiar witryny, całkowity czas jej ładowania oraz ilość wykonanych zapytań.

Poniżej tych wartości pokazane są informacje dotyczące niezbędnych poprawek, o ile takie są potrzebne. Tuż pod nimi znajdują się szczegółowe dane dotyczące rozmiaru naszej witryny. Zaobserwować możemy dokładny podział na wszystkie elementy, czyli skrypty, CSS, czcionki, obrazki oraz kod HTML. Dzięki temu wiemy, które z nich “ważą” najwięcej.

Podobnie, jak GTmetrix, Pingdom Website Speed Test pozwala na wybranie lokalizacji, z której będzie przeprowadzony test prędkości strony internetowej. Dobrze jest wyszukać na liście miejsca położone najbliżej naszej pozycji geograficznej.

Podsumowanie

Prędkość ładowania strony internetowej jest bardzo ważna dla budowania jej skuteczności. Czas wczytywania witryny ma znaczenie dla użytkowników, ale także dla procesu pozycjonowania. W internecie dostępnych jest sporo narzędzi, które pozwalają nam na darmowe zbadanie prędkości ładowania. Zdobyte na ich podstawie informacje pomogą nam w zoptymalizowaniu poszczególnych elementów oraz przyspieszenie strony.


Tagi: