Pozycjonowanie stron Strony internetowe Sklepy internetowe Studio graficzne Realizacje Klienci Blog Darmowa wycena Kontakt

Czym jest reklama internetowa - rodzaje i jej formy

Kategoria: Marketing


Czym jest reklama internetowa - rodzaje i jej formy

Co to jest reklama internetowa?

Reklama internetowa jest to strategia marketingowa polegająca na wykorzystaniu internetu do pozyskiwania ruchu na stronie internetowej oraz do wyświetlania informacji marketingowych odpowiednim osobom. Reklama internetowa to jeden z najbardziej skutecznych sposobów zwiększenia zasięgu i znalezienia nowych klientów. 

Reklamy internetowe pojawiły się na początku 1990 roku. Były to w prostej formie banery graficzne, które szybko stały się standardem promocji dla małych i średnich firm. Od tego momentu sposoby reklamy ewoluowały, dzięki temu obecnie mamy możliwość kreowania reklam w wielu formatach i kierowania ich do osób, które potrzebują danych usług lub produktów. 

Reklama internetowa znana jest również jako reklama online oraz reklama w internecie

 

Jakie są rodzaje i formy reklamy internetowej?

Reklama w wyszukiwarce Google

Jedna z najbardziej popularnych i skutecznych form reklamy występuje w wyszukiwarce Google. Dzielimy ją na płatne linki sponsorowane (Google Ads) oraz bezpłatne, za które odpowiada pozycjonowanie stron internetowych (SEO). Zdecydowaną zaletą reklamy internetowej w wyszukiwarce jest to, że odpowiada ona bezpośrednio na zapytania użytkowników. Dzięki temu w szybki sposób docieramy do potencjalnych klientów, którzy poszukują danych produktów lub usług. 

 

W wyszukiwarce Google wyróżniamy płatne oraz bezpłatne rodzaje reklamy internetowej:

Płatna reklama w wyszukiwarce Google  za pomocą Google Ads polega na wyświetlaniu reklam tekstowych i rozliczana jest za pomocą płatności za kliknięcie (PPC - pay per click). Rozliczanie może występować w następujących modelach:

  • CPC (za kliknięcie, ang. Cost Per Click) - reklamodawcy płacą za kliknięcie lub reklamę banerową

  • CPM (koszt tysiąca wyświetleń, ang. Cost Per Impressions) - reklamodawcy płacą określoną kwotę za wyświetlenie 1000 odsłon.

  • CPA (koszt działania, ang. Cost Per Action) - reklamodawcy płacą za efekty kampanii, a dokładniej w momencie, gdy zostanie wykonana określona akcja np. zakup produktu. 

 

Potrzebujesz reklamy ale nie wiesz która będzie najbardziej skuteczna? Skontaktuj się z nami!

 

Bezpłatna reklama w wyszukiwarce Google jest możliwa za pomocą pozycjonowania strony internetowej. Ma to na celu wyświetlenie strony na jak najwyższej pozycji w bezpłatnych wynikach Google. Przekłada się to bezpośrednio na pozyskiwanie bezpłatnego ruchu generowanego na stronie internetowej.

Działania SEO takie jak odpowiednia strategia, optymalizacja strony internetowej, pozyskiwanie linków pozornie wydają się bezpłatnym rozwiązaniem. Uzyskanie przez stronę wysokich pozycji w wyszukiwarce Google jest kosztowne, a efekty widać dopiero po pewnym czasie. Efekty pozycjonowania natomiast utrzymują się przez długi okres. Warto również wspomnieć, że największa liczba osób odwiedza strony, które są na pierwszych pozycjach bezpłatnych wyników wyszukiwania. 

 

Reklama produktowa

Nową formą reklamy w wyszukiwarce Google skierowaną do właścicieli sklepów internetowych jest reklama produktowa. Produkty, które są promowane wyświetlają się użytkownikom na samej górze wyszukiwarki w formie porównywarki cen. Jest to sprawdzona forma dotarcia do klientów zainteresowanych danym produktem. 

 

Reklama banerowa

Reklamy banerowe to inaczej reklama display. Banery reklamowe mogą zostać wyświetlone na różnego typu portalach określonej grupie odbiorców. Banery przekierowują potencjalnych klientów na zewnętrzne witryny, dzięki czemu potencjalnie zainteresowana osoba może zapoznać się szerzej z danym produktem lub usługą. Jest to dobra forma reklamy w celu pozyskania nowych klientów, jak i dotarcia do osób, które wcześniej odwiedziły reklamowaną stronę internetową. 

 

Reklama w serwisach społecznościowych (Social Media)

Serwisy społecznościowe są obecnie najczęściej odwiedzane przez osoby dorosłe na całym świecie. Dzięki reklamie internetowej możemy dotrzeć do osób tam, gdzie spędzają oni najwięcej czasu (Facebook, Instagram, Twitter). Dzięki takiej formie reklamodawcy mogą kierować reklamy do użytkowników za pomocą danych demograficznych (wiek, płeć), zainteresowań, poziomu wykształcenia czy też stanu cywilnego. W odróżnieniu od płatnych reklam w wyszukiwarce Google reklamy docierają do szerokiego grona odbiorców.

 

Artykuły sponsorowane

Coraz częstszą formą promocji firmy, jaką można zaobserwować są artykuły sponsorowane. Publikowane są one na różnego typu portalach branżowych, ogólnotematycznych, jak i miejskich. Artykuły oprócz wartości merytorycznej, jaką chcemy przekazać odbiorcy pozytywnie wpływają na widoczność strony www w internecie. 

 

Content marketing

Prowadzenie firmowego bloga z wartościowymi treściami umożliwia na dotarcie do potencjalnych klientów. Tworzenie odpowiednich treści związanych z tematyką naszej działalności lub produktów to nowoczesna forma reklamy internetowej. Content marketing pozytywnie również wpływa na pozycjonowanie strony internetowej.

 

Ile kosztuje reklama internetowa?

Reklama internetowa może kosztować od kilkuset złotych, a nawet do kwot określonych w setkach tysięcy. Taka rozbieżność wynika z tego, jaki cel chcemy osiągnąć, do kogo ma być skierowana, gdzie się być wyświetlana oraz jaki ma być jej zasięg. Najlepszym rozwiązaniem będzie wygospodarowanie budżetu na każdą formę reklamy i przetestowanie, która jest najbardziej skuteczna dla Twojej branży i grupy docelowej. Można również skorzystać z doświadczonych firm działających w zakresie marketingu internetowego, które po przeprowadzeniu analizy przygotują odpowiednią strategię, zaplanują budżet i plan działania.

Prowadzimy kampanie reklamowe dla różnych firm, które osiągają bardzo dobre wyniki sprzedażowe! Możemy pomóc również Tobie, skontaktuj się z nami.

 

Tagi: Marketing